ZŠ a MŠ Věšín
ZŠ a MŠVěšín

Co bylo dnes ......

Co bylo dnes ...... 1

Úterní odpoledne na škole v přírodě patřilo vycházce na zříceninu zámku Zvířetice.


°°další foto ve fotogalerii ZŠ°°

V úterý po obědě / bramboračka + hovězí nudličky s rýží a zeleninovou oblohou/ a po odpoledním klidu u společenských her na pokojích jsme se vydali na nedalekou zříceninu zámku.

Zámek Zvířetice, obklopen zahradami a vinicemi, tvořil uzavřený komplex palácových křídel, spojených vnitřními chodbami a arkádovými ochozy po celém obvodu.
Starý palác, nejstarší část původního hradu, byl zcela přestaven v renesančním stylu. Na něj navazoval palác pozdně gotický z konce 14. století s typickými kolmo umístěnými střechami. Hlavní reprezentativní budovou zámku byl renesanční palác z konce 16. století umístěný podél příkopu. Arkádová chodba při zámecké věži tvořila spojnici mezi ním a severním křídlem směřujícím ke kapli.  Dominantou zámku se stala původní severní hradební věž, nadstavená o dvě patra a zakončená pravděpodobně cibulovitou bání. V jejím posledním patře se nacházel hodinový stroj s ciferníky směřujícími do třech světových stran. Druhá z  hradních věží při protilehlé straně příkopu zanikla a byla přeměněna v opěrné pilíře zámeckých budov. V souvislosti se zámeckou přestavbou byla také zrušena původní gotická brána při druhé věži a nový vchod probourán na současném místě při věži hlavní.                                                                          Roku 1693 dochází k prvnímu požáru zámku, po němž byl areál ještě částečně opraven. O třicet let později, 15. září 1720, zachvátil Zvířetice po úderu blesku do věže druhý, tentokrát zničující požár, který znamenal již definitivní zkázu dávného sídla. Zvířetice začínají chátrat a stávají se zdrojem stavebního kamene pro obyvatele okolních vsí.

Po návratu jsme si pochutnali na zmrzlině nebo nanuku a první skupina šla na další plaveckou lekci. Druhá skupina hrála hry v zahradním altánku a po hodině se skupiny vyměnily. V 7.00 už jsme seděli v restauraci a čekali na večeři - bramborové noky s uzeným masem a zelím. Poslední aktivitou dne před večerní přípravou na spaní bylo čtení "Rošťáka Bertíka" ve společenské místnosti. 

Všichni účastníci jsou nadšeni, spokojeni a moc se jim ve Zvířeticích líbí.😀😉😊

 

Datum vložení: 21. 6. 2022 19:40
Datum poslední aktualizace: 21. 6. 2022 21:15
Autor: Správce Webu

Základní škola

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Šablony III

Šablony III

Doučování žáků škol

Doučování žáků škol

MŠ a ZŠ přijme

l

Rekonstrukce sociálního zařízení a chodby

Více informací naleznete na našich stránkách v projektech nebo na  adrese www.zsamsvesin.cz

Vybudování nové odborné učebny informatiky

Vybudování nové odborné učebny informatiky

Šablony I - Moderní vzdělávání v ZŠ a MŠ Věšín

j